10°
Warszawa

Podpłomyki - jak je zrobić oraz jakiej mąki użyć?

Podpłomyki w ostatnim czasie, bardzo zyskały na popularności. Najczęściej mogliście się z nimi spotkać w indyjskiej kuchni, jako dodatek do dań głównych lub jako substytut sztućców.

W Polsce podpłomyki szybko stały się naszymi ulubieńcami i zaczęły pojawiać się jako zamiennik klasycznego pieczywa, do różnego rodzaju przekąsek czy na np grilowe garden party.

Podpłomyki to placki z mąki pszennej i wody, wypiekane na blasze lub patelni. Jakie plusy za nimi przemawiają aby je zrobić? Na pewno nie potrzeba do nich drożdży, długiego wyrabiania czy wyrastać!

Możecie dodać ulubione składniki jak kmin, czarnuszkę, ser żółty, ulubione warzywa lub użyć jako pieczywo:) Czasami, niektórzy nazywają podpłomyki “polską pizzą”, więc wszelkiego rodzaju dodatki pozostawiamy Waszym podniebieniom.

Spróbujcie zrobić naszą wersję podpłomyków w domu!

P R Z E P I S

SKŁADNIKI:

– 220 g mąki luksusowej typ 500 od ToTa! + do posypania blatu- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

– 1,5 łyżeczki soli

– 100 ml wody- 2,5 łyżki oleju rzepakowego + do smażenia

P R Z Y G O T O W A N I E:

KROK 1

Mąkę i proszek do pieczenia przesiewamy do miski. Dodajemy sól i mieszamy. Następnie wlewamy wodę . Zagniatamy do uzyskania gładkiego, elastycznego ciasta. Nie  będzie to długo trwało. Z ciastem rewelacyjnie się pracuje, już po chwili zagniatania przestaje kleić się do rąk.

KROK 2

Ciasto formujemy w kulę. Przykrywamy i zostawiamy na ok 15 min. W tym czasie porządnie rozgrzewamy lekko natłuszczoną patelnię. Ciasto dzielimy na 6 części, każdą cienko rozwałkowujemy na podsypanym mąką blacie. Smażymy z obu stron na rumiano.

Prawda, że proste?

Spróbujcie koniecznie zrobić w domu i dajcie nam znać czy Wam smakowało 🙂